a

/BİZ KİMİZ

Nereden geliyor
bu fikirler diye soranlara.
Medina Turgul DDB’den merhaba.

BİZCE REKLAM…

Televizyonda, cepte, tablette, radyoda, bilgisayarda, açık havada… Her marka, her yerde tüketicileriyle buluşmak için yarışıyor. Tüketici olarak hepimiz hiç olmadığımız kadar kuşatılmış durumdayız. Reklamlar; sevdiğimiz diziler, yazışmalar, videolar, oyunlar ve filmler ile aramıza giren sıkıcı şeyler artık.

Böyle bir dönemde reklam ajansı olmak, hiç olmadığı kadar zor, aynı zamanda bir o kadar da eğlenceli;

Zor çünkü daha önce hiç görülmemiş bir fikir bulmak eskisinden daha zor. Eğlenceli çünkü hiçbir markanın sıkıcı olma lüksü yok. Zor çünkü tüketiciler bambaşka yerlerdeler. Biri televizyon başından ayrılmıyor, diğeri akıllı telefonu olmadan tuvalete gidemiyor. Biri sürekli oyun oynuyor, diğeri yemek yapıyor ve boş zamanlarında yemek bloglarını takip ediyor. Eğlenceli çünkü onlar doğru fikirle buluşmak için tam da olmaları gereken yerde oluyorlar. Zor çünkü tüketim alışkanlıklarıyla ilgili inanılmaz bir veri akışı var. Eğlenceli çünkü elimizdeki verileri doğru kullanırsak, nokta atışı bir reklam üretme şansı var. Biz, reklam için fikir üretiyoruz. Bir TV kampanyası ya da mailing, bir ambalaj ya da instagram postu, nerede olursa olsun büyük fikirlerin reklamda en etkili güç olduğuna inanıyoruz.

KURUCULARIMIZLA TANIŞ

KURUCU ORTAK

BILL BERNBACH

Bill Bernbach, DDB’nin üç kurucu ortağından biri, yani DDB’nin B’si. Yaratıcılık anlayışı ve felsefesi ile bir neslin ilham kaynağı oldu. 1960’lı yıllarda öncülüğünü yaptığı “yaratıcı devrim”in izlerini günümüzde hâlâ görmek mümkün. Onun sayesinde formül reklamcılığı yerine insan merkezli reklamcılıktan bahsedebiliyoruz.

Bernbach, tüketicileri düşündüğü kadar çalışanlarını da düşünürdü. Özgürlükçü yaklaşımı sayesinde sektörde birçok ilk gerçekleşti. Mesela sektörde ilk kadın metin yazarı onun yanında başladı ve DDB’de yaratıcı grup başkanlığına kadar yükseldi. Metin yazarı ile sanat yönetmenini yan yana oturtup ekip olarak çalışmalarını sağlayan ilk ajans da DDB oldu. Bernbach’ın mirası bugün hâlâ bize rehberlik ediyor.

KURUCU ORTAK

JEFFİ MEDİNA

1950 yılında İstanbul’da doğan Jeffi Medina, Alman Lisesi’ni bitirdikten sonra Strasbourg Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi almak için Fransa’ya gitti ve eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. Jeffi Medina, kariyerine 1974 yılında televizyon prodüktörü olarak başladı. 1978’de Manavizyon’un genel müdürlüğüne yükseldi.

1987’de Manajans Thompson’ın genel müdürlüğüne getirilen Medina, 1993 yılında bu görevinden ayrılarak Yavuz Turgul’la birlikte Medina Turgul reklam ajansını kurdu. Ajans, 1995 yılında DDB ile ortaklık kurarak Medina Turgul DDB adını aldı. 2004-2007 yılları arasında Reklamcılar Derneği’ne başkanlık eden Jeffi Medina, halen ajansın yönetim kurulu başkanı olarak görevini sürdürüyor.

KURUCU ORTAK

YAVUZ TURGUL

1946 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdikten sonra Ses Dergisi’nde çalışmaya başladı. Daha sonra bu derginin tarihindeki en genç yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. Ses Dergisi’nden ayrıldıktan sonra Arzu Film’de senarist olarak çalışmaya başlayan Turgul, Tosun Paşa, Şabanoğlu Şaban, Hababam Sınıfı ve Sultan başta olmak üzere pek çok filme senarist olarak imza attı.

1980 yılında sinema sektörünün girdiği kriz sonrası reklam sektörüne geçerek Manajans Thompson’da metin yazarlığına başladı. 1984 yılında ajansın yaratıcı yönetmeni oldu. 1993 yılında görevini bırakarak Jeffi Medina’yla birlikte Medina Turgul’u kurdu. Uzun süre reklam ve sinemayı bir arada yürüten Turgul, Fahriye Abla, Muhsin Bey, Eşkıya, Gönül Yarası, Av Mevsimi ve Yol Ayrımı gibi filmlere yönetmen olarak imza attı. 2003 yılında yaratıcı yönetmenlik görevine ve aktif reklamcılık kariyerine nokta koydu.

“Tüketicinin görüşlerini ölçmeye o kadar alışmışız ki, bunları aslında şekillendirebileceğimizi unutuyoruz. İstatistiklere bakmaya kendimizi o kadar kaptırmışız ki o istatistikleri bizim yaratabileceğimizi göz ardı ediyoruz.”

– BILL BERNBACH –

DDB NETWORK

1949’da Maxwell Dane, Ned Doyle ve Bill Bernbach tarafından kuruldu. İlk yıllarında yaptığı işlerle önce Amerika, sonra da dünya reklamcılığını değiştireceğini gösterdi. Günümüzde bir çok reklamcıya hala ilham veren Volkswagen “Lemon”, Avis “We try harder” ve Alka Seltzer “Spicy meatball” kampanyalarıyla DDB, kısa sürede hem müşterilerini, hem de kendisini çok büyüten bir ajans oldu.

Omnicom, dünyanın en büyük pazarlama networklerinden biri. 100’den fazla ülkede, 5000’den fazla müşteriye 74000 çalışanıyla hizmet veriyor. Bizler de, DDB olarak TBWA ve BBDO ile birlikte Omnicom’un bir parçasıyız. DDB, Dünya reklam tarihinin en yaratıcı networklerinden biri. Ama çok uzağa gitmeden, 2014 ve 2015’te Cannes Lions’ta yılın networkü seçildiğini ve 2017 Cannes Lions’ta 54 aslan kazandığını söylesek yeterli olur sanırız.

ALİ KAYA SOKAK

Her şeyin başladığı, adım adım büyüdüğümüz, bize hep uğurlu gelen bir adres. Ali Kaya Sokak’la 1994 yılında tanıştık. O zamanlar Levent bir çarşıdan ibaretken, Kanyon yanı başımızda kapılarını açtı, şehrin en kalabalık ve en değerli semtlerinden biri oldu. Geçirdiğimiz 14 sene sonunda modaya ayak uydurmak gerekiyordu, her tarafı gökdelenler kaplamıştı; binamız yıkılıp yerine yenisi yapılmalıydı. Yollara düştük, Tuzambarı’yla tanıştık. Orada geçirdiğimiz 10 güzel senenin ardından bize yine yol gözüktü. Fazla uzağa değil, kürkçü dükkanına…Şimdi yeni fikirlerimizi burada hayata geçiriyoruz.

TUZAMBARI

İstanbul çok özel, çok farklı bir şehir. Hiç umulmadık köşelerinde, kimsenin bilmediği; hepimizin önünden yıllardır geçiyor olmamıza rağmen fark etmediğimiz o kadar çok mekân, ilginç bina ya da tarihî eser var ki! İşte biz de yıllar önce böyle keşfettik Tuzambarı’nı; tesadüfen önünden yüzlerce defa geçtiğimiz uzun duvarın arkasında olanı merak ederek… Kapsamlı bir restorasyon çalışmasından sonra da yerleştik. 10 yıl boyunca bu değerli mekânın içinde çalışıp yeni fikirler ürettikten sonra, Kasımpaşa’da bize ayrılan sürenin sonuna geldik. 10 yıl önceki evimize, Ali Kaya Sokak’a dönmek için yola çıktık.